Archiwum miesięcy: Maj 2011

Jakie domu budują Polacy?

2 maja 2011
Możliwość komentowania Jakie domu budują Polacy? została wyłączona

Co jakiś czas w Polsce przeprowadzane są ciekawe ankiety, które badają opinię społeczną. Najbardziej popularne obecnie są badania, których celem jest zorientowanie się w tym, jakie domy wybierają najchętniej Polacy. Wygląda to w ten sposób, że osoby przeprowadzające ankietę wychodzą w miasto i pytają spotykanych przechodniów o ich preferencje dotyczące kwestii, takiej jak dom.

Często też interesuje ich budowa domu krok po kroku oraz to, z jakim materiałów się korzysta i czy siatka stalowa może być wykorzystywana do ogrodzenia domu. Zdarza się tak, że niektórzy ludzie nie chcą udzielać odpowiedzi na pytania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że gdzie się spieszą lub są po prostu nieśmiali. Niektórzy jednak robią to z przekory i chcą w ten sposób utrudnić zadanie ankieterom. Na szczęście pełno jest też ludzi, którzy chętnie i z uśmiechem podchodzą do przeprowadzanej ankiety. Bez problemu udzielają odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Zdarza się jednak i tak, że dla niektórych budowa domu jest kwestią zupełnie obcą. Nigdy niczego oni nie budowali i nawet teraz mieszkają tylko i wyłącznie w mieszkaniu. Czasem nawet jest to mieszkanie wynajmowane, a nie powierzchnia użytkowa na własność. W takim przypadku jasne jest to, że ich odpowiedzi nie mogą pomóc ankieterom. Najczęściej więc daje im się jakiś malutki upominek za chęć pomocy i otwartość i puszcza się ich wolno. Jak pokazują ankiety, mieszkańcy naszego kraju najchętniej kupują sobie domy jednorodzinne. Często jednak zapożyczają się w tym celu i biorą wieloletnie kredyty. Co więcej, takie domy modułowe zazwyczaj budowane są własnymi rękoma mieszkańców. Dzięki temu bowiem obniża się cena budowy domu, gdyż nie trzeba wypłacać nikomu robocizny. A jak wiadomo i tak bardzo dużo kosztują materiały, takie jak na przykład papa dachowa. Oprócz tego nie wolno zapomnieć też o rzeczach, takich jak okna drewniane i tym podobne.

Na końcu czeka też ocieplanie budynku. Jak więc widać, trzeba wszystko dokładnie zaplanować, by potem nie przeżyć zbyt dużego rozczarowania. A niestety często popełnianym przez ludzi budujących domki błędem jest właśnie brak planu. Adaptacja poddasza to już temat na osobny artykuł.